Вентиляція в приватних та комерційних приміщеннях чи потрібна?

Поговоримо, наскільки важливим є свіже повітря для приватного будинку, квартири, ресторану, клініки, спортивного залу... для всіх типів нерухомості.

Чому механічна вентиляція не обов'язкова частина будівництва, архітектури та дизайну?
До 90-х років вентиляція у цивільних та житлових будинках була природною, через нещільності в огороджувальних конструкціях даного приміщення. Звичайно механічна вентиляція була в приміщеннях, але їх було небагато і це в основному стосувалося промисловості. Застосування в сучасному будівництві цивільних та житлових будівель максимально герметичних конструкцій, полімерних будівельних елементів та оздоблювальних матеріалів, зумовили зниження тепловтрат через огороджувальні конструкції та підвищення відносної вологості, а отже, зведено до мінімуму або взагалі відсутня природна вентиляції.

Формування необхідних параметрів повітрообміну та теплового режиму в громадських і житлових будинках є комплексним завданням, оскільки на ці параметри великий вплив мають робота системи опалення, архітектурно-планувальні та конструктивні рішення даних будівель, теплотехнічні показники зовнішніх огорож, особливості експлуатації. На допомогу вирішення цього питання надходить механічна вентиляція.

Звичайно, можна відкрити вікно, але це не забезпечить повноцінний повітрообмін: повітря потрапляє в забруднене приміщення, із запахом вихлопних газів, з алергенами, але головне - це дорого, тому що припливне повітря потрібно охолодити або підігріти до комфортної температури. Особливе значення у припливно-витяжній вентиляції є енергозбереження, шумові характеристики та рівень очищення повітря.


Додаткові витрати на опалення або охолодження повітря припливу можна досить легко розрахувати.

Для цього виконаємо розрахунок:


(T1 + T2) хVm3/hх0,36
Т1 зовнішня температура повітря, наприклад, взимку згідно зі СНиП -23С
Т2 - бажана температура припливного повітря, наприклад, + 18С
Vm3/h – необхідний об'єм повітря. Для комерційних установ обсяг повітря залежить не тільки від площі, а ще й від призначення даного приміщення (спортивний зал, ресторан ....)


(23 + 18) * 350 * 0,36 = 5,166кВт на годину - розрахунок для приватного будинку, квартири площею 110 - 140м2
(23 + 18) * 5000 * 0,36 = 73,8кВт на годину розрахунок для ресторану, обсяг повітря 60м3 на особу (існують різні види розрахунку, мета цієї статті не визначити найкращий спосіб розрахунку).

Якщо в припливно-витяжній системі є рекуператор, наприклад, звичайний пластинчастий перехресний з ККД до 50%, то за рахунок рекуперації повітря буде догріто до -2,5 (дельта -23С + 18С = 41С -50% за рахунок рекуперації 20,5С ). Вже потрібно буде 20,5*350*0,36 = 2,583 квт на годину для приватного будинку і 20,5 *5000* 0,36 = 36,9 квт. -Для ресторану.
Як бачимо, рекуперація тепла значно знижує експлуатаційні витрати на вентиляцію приміщення.

Також існують інші види рекуператорів, наприклад, в установках UTEK Revrsus для побутового використання та DUO-ED або DUO-EC, встановлений більш ефективний перехресноточний рекуператор з ККД до 90%.

Зробимо наш розрахунок.
За рахунок цього рекуператора припливне повітря буде догріти до 13,9 С. Вже потрібно (18-13,9) * 350 * 0,36 = 1,4 кВт для побутової установки і (18-13,9) * 5000 * 0, 36 = вже 7,38 кВт.
З розрахунків вище ми бачимо, що велике значення в системах механічної загальнообмінної вентиляції має не тільки наявність рекуператора, але і його форма та ефективність.


Існує ще один спосіб для зниження експлуатаційних витрат вентиляційних систем, це використання теплових насосів повітря-повітря для догрівання або доохолодження припливного повітря.
Італійський виробник припливно-витяжних установок UTEK пропонує моноблочну систему HRU-EC з установленим інверторним компресором і перехресним рекуператором. Для наочного прикладу знову повернемось до розрахунку повітрообміну у залі ресторану. У попередньому розрахунку для перехресного рекуператора ми отримали 36,9 кВт, які потрібні для догрівання повітря. HRU-EC за рахунок інверторного компресора (активна термодинамічна рекуперація) догріє свіже повітря витративши всього 11,24 кВт (разом компресор та вентилятори). Т.к. тепловий насос працює і на тепло, і на холод, HRU-EC у літню пору року зможе так само економно і ефективно доохолодити повітря, не витрачаючи багато електроенергії.

Висновок: щоб забезпечити якісний повітрообмін у приміщенні, не витрачаючи багато електроенергії, слід звернути увагу на припливно-витяжні установки з ефективною пасивною та активною рекуперацією тепла.
Механічна вентиляція - свіже чисте повітря та енергозбереження за рахунок рекуператора, відсутність затхлого повітря в приміщенні, комфортні умови, як для заняття спортом, так і для життя без зайвого шуму та пилу.